Pozastavení dobírky. Vážení zákazníci, moc se omlouváme, ale vzhledem k současné situaci jsme nuceni pozastavit platby dobírkou. Objednávky s platbou předem na účet vyřizujeme i nadále. Děkujeme za pochopení.

Co má obsahovat evakuační zavazadlo?

 Evakuační zavazadlo – to nejnutnější na jednom místě

Evakuace se spouští při událostech jako jsou povodně, požáry nebo jiné katastrofy či havárie většího rozsahu. Cílem je přesunout osoby a zvířata z rizikové oblasti do bezpečí, dokud hrozba nepomine. Často se nedá odhadnout, na jak dlouho bude evakuace nařízena a v jakém stavu najdeme svůj domov, když budeme mít možnost se do něj opět vrátit. Evakuační zavazadlo tvoří soubor věcí, které nám pomůžou zvládnout období evakuace a v horších případech můžou být to jediné, co nám z domova zbyde.

 

Kde a kdy začít?

V ideálním případě vlastní evakuační zavazadlo by měl mít nachystané každý člen rodiny, včetně dětí, jeden kus na osobu. A mělo by být zavazadlo zabalené a připravené neustále, protože nikdy nevíme, jak rychle budeme muset domácnost opustit a kolik času budeme mít na balení. Navíc ve stresu snáze zapomeneme na důležité věci, než když si vše nachystáme v klidu předem. Pokud ve vedlejší budově vypukne požár a máme jen minuty na opuštění domova, je jednodušší a bezpečnější vytáhnout nachystané zavazadlo ze skříně, než pobíhat chaoticky po domácnosti a hledat vše potřebné. Nicméně řešit to lze i kombinací velkého rodinného zavazadla (například velké tašky na kolečkách) + každý z členů domácnosti si dle potřeby dobalí vlastní batoh.

Jako zavazadlo jsou vhodné kufry či cestovní tašky na kolečkách nebo batohy. Igelitové či látkové tašky jsou lepší než nic, ale měly by být až tou poslední variantou, protože nejsou ani praktické ani pohodlné na přenášení.

Každé zavazadlo by mělo být označené cedulkou se jménem a adresou majitele. Pokud jsou lidé odváženi do bezpečí například autobusy, výrazně to usnadní identifikaci vlastního zavazadla.

 

Co si zabalit?

Váha zavazadla by měla odpovídat tomu, co jsme schopni bez problému unést. Nemá smysl se snažit nacpat velké zavazadlo k prasknutí a pak zjistit, že ho není možné uzvednout. Musíme počítat s tím, že nebude možné nasednout do auta a na místo odkud bude probíhat evakuace, je nutné dojít pěšky. V takovém případě by příliš těžké zavazadlo jenom zdržovalo.

 

Obsah evakuačního zavazadla se dá rozdělit do několika okruhů:

 

  • Osobní doklady, důležité dokumenty a cennosti

Do této kategorie spadají nejen běžné osobní doklady, jako občanský průkaz, kartička pojištěnce, nebo rodný list, ale patří sem i dokumenty (nebo alespoň jejich kopie) k nemovitosti, automobilu, pojistné smlouvy, doklady týkající se podnikání a další dokumenty, jejichž ztráta by představovala výrazný problém. Pokud vám povodeň vyplaví dům, rozhodně se vám bude lépe jednat s pojišťovnou o náhradě škody, pokud budete mít pojistnou smlouvu v ruce a ne doma mezi hromadami rozmáčených papírů.

Spadají sem například i cenné papíry nebo drobné cennosti jako jsou třeba šperky. Zároveň byste měli v této sekci mít i peníze, protože v případě krize se nemůžete spoléhat na bezhotovostní platby. Kreditku ale pochopitelně doma nenechávejte.

Všechny doklady by měly být ukryté ve vodotěsném pouzdře.

 

  • Léky

Hlavní je mít s sebou léky nebo zdravotní pomůcky, které pravidelně užíváte. Pokud trpíte nějakým méně typickým zdravotním problémem, je dobré mít u sebe i zprávu od lékaře, která problém popisuje, případně informace o dávkování léků které užíváte.

Přibalte i běžně dostupné léky na bolest, průjmy, horečku atd. a lékárničku pro poskytnutí první pomoci.

Pokud například máte zrakovou vadu, je dobré mít v zavazadle i náhradní brýle.

 

  • Hygiena

Sem patří základní věci jako mýdlo, ručník, dezinfekční gel, toaletní papír, kartáček a zubní pasta, dámské hygienické potřeby. Vhodné jsou i vlhčené ubrousky, které trochu zlepší situaci, pokud by nebyl k dispozici dostatek vody pro osobní hygienu.

 

  • Jídlo, pití a jídelní potřeby

Každý by měl mít u sebe jídlo a pití na tři dny. Jídlo musí být trvanlivé, zapomeňte tedy na šunku a salát s majonézou. Pokud si balíte do evakuačního zavazadla konzervy, nezapomeňte na otvírák. Vhodná jsou například hotová lyofilizovaná jídla, která vám nezaberou v zavazadle moc místa, mají velmi dlouhou životnost a potřebují k přípravě jenom zalití vodou. Porozhlédnout se můžete i po sterilovaných pokrmech, tedy hotovkách připravených k jídlu bez nutnosti přidávat vodu. Dobré je také mít pár krabiček nouzových potravinových dávek, které obsahují vše potřebné pro přežití.

Kromě jídla je potřeba také příbor, kvalitní nůž a hrnek nebo miska.

K zachování dobré morálky přibalte i oblíbenou trvanlivou sladkost.

Pokud máte speciální požadavky na jídelníček, připravte si dostatek jídla, které těmto požadavkům vyhovuje. V evakuačních centrech sice můžou být potraviny k dispozici, ale nemusí odpovídat vašim potřebám.

 

  • Oblečení

Oblečení by mělo odpovídat danému ročnímu období, ale počítejte i s výkyvy. I v létě může přijít chladný večer, kdy budete potřebovat teplejší mikinu. Samozřejmostí je zásoba čistého spodního prádla. Hodí se i náhradní boty, které by měly být pohodlné a určené na delší chození. Dále je potřeba pláštěnka nebo nepromokavá bunda. Deštník také ochrání před deštěm, ale pro krizové situace není příliš vhodný – potřebujete jednu ruku na jeho držení a při extrémnějším počasí se snadno poškodí.

 

  • Potřeby na spaní

Ideální je spací pytel, který je skladnější a lépe vás udrží v teple, ale postačí i deka. Jako izolaci od země můžete použít karimatku, nafukovací matraci nebo nouzově i plachtu. Pro ty co nejsou zvyklí spát na zemi je ale plachta dost nepohodlná varianta a oproti karimatkám vás proti chladu od země moc neochrání.

Pro větší pohodlí můžete přibalit i polštářek, ale stejně poslouží i mikina složená pod hlavou.

 

  • Komunikační prostředky

Do této kategorie patří samozřejmě mobilní telefon a nabíječka, případně powerbanka. Důležité je ale také FM rádio, protože v případě krize Český rozhlas podává pravidelné informace o aktuální situaci. Většina telefonů je sice dnes vybavena radio přijímačem, ale chytré telefony nemívají příliš dlouhou životnost baterií, takže je lepší pořídit malé cestovní rádio se záložními bateriemi, nebo ještě lépe multifunkční rádio, které se dá nabíjet přes dynamo nebo solární panel.

 

  • Domácí mazlíčci

Při evakuaci se myslí i na domácí mazlíčky, proto byste s sebou měli mít i vše potřebné pro svého chlupatého člena rodiny. V případě menších zvířat bude potřeba přepravka nebo taška na převoz. Dále samozřejmě krmivo, u drobných živočichů stelivo, u větších zvířat sáčky na uklizení exkrementů. Očkovací průkaz, obojek, náhubek, misku a případně i oblíbenou hračku. Chvilka hraní se psem pomáhá snížit stres nejen u zvířete, ale i u osoby, která si s ním hraje, takže to rozhodně není plýtvání místem.

 

  • Osvětlení

Například při povodních může dojít v některých oblastech k delším výpadkům elektřiny, a proto je důležité mít i zdroj světla. Svítilnu s náhradními bateriemi a jako zálohu několik svíček a sirky nebo zapalovač (nebo obojí) na jejich zapálení.

 

  • Zábava

Pokud byste si měli vybrat mezi jídlem a zábavou, tak tato kategorie samozřejmě není ta nejdůležitější. Rozhodně ale nesmíme podceňovat její význam. Něco pro pobavení nám může pomoct bojovat s nudou při čekání v evakuačním středisku, nebo naopak vyrovnat se se stresem z neznámé situace a nejistoty. V evakuačním zavazadle se tedy rozhodně neztratí naše oblíbená knížka, karty nebo skladná společenská hra. Rodina s dítětem by určitě neměla zapomenout na oblíbenou hračku, omalovánky nebo jiný osvědčený způsob, jak dítě zabavit, aby bylo spokojené, nenudilo se a rodič měl čas na řešení nestandardní situace, ve které se rodina ocitla. Vhodným řešením může být například hra Tetris, obsahující 16 her. U té je výhodou napájení na klasické AA články, což oceníte ve chvíli, kdy vám děti vybíjí váš mobilní telefon hraním oblíbené hry.